דלג על בר עליון
בר עליון

אור יהודה בעיראקית מדוברת

אור יהודה בעיראקית מדוברת (הגדל)

"משמרים את השפה העיראקית" הינה קבוצת פייסבוק, אשר כבר לפני זמן רב חרגה ממסגרת דפי הפייסבוק והיא פופולארית בעיקר בקרב חברי כנסת, אישי ציבור ואנשי מפתח, אשר מעריכים את פעילותה של מנהלת הקבוצה, הגברת זהבה ברכה, למען יצירת גשר בין דורות, עמים, דתות ותרבויות.

השבוע, ערכו חברי קבוצת הפייסבוק ערב חגיגי, בו ציינו את הצטרפותם של 20 אלף חברים לקבוצת הפייסבוק. בערב כיבדו בנוכחותם בין היתר, השחקן קובי פרג' אשר סיפר על משפחתו שהגיעה מעיראק, חבר הכנסת יוסי יונה שהקריא שניים משיריו, פרופסור שלמה מעוז אשר העביר הרצאה קצרה בתחום הכלכלי בשילוב סטנד-אפ והכול בשפה העיראקית.

אדם נוסף אשר הגיע לספר על חייו הוא נשיא עמותת "צדק ליהודים יוצאי מדינות ערב", מר אדווין שוקר. שוקר הינו יהודי, אזרח בריטניה אשר משפחתו היגרה מעיראק לאנגליה ובשנים האחרונות הוא פועל לטובת השמעת סיפורם של היהודים שעלו לישראל או היגרו למדינות אירופה ואמריקה הצפונית ממדינות ערב. במהלך הערב, הוא חשף את הסיפור של משפחתו וכן שיתף את הקהל בפועלו.

שיתוף פעולה מדהים וייחודי שנוצר בעקבות פעילותה של קבוצת הפייסבוק, הינו שת"פ המתקיים בין מוסלמים ערבים בבגדד לבין היהודים חברי קבוצת הפייסבוק, כאשר תושבי בגדד מצלמים לבקשת חברי קבוצת הפייסבוק את הקברים של משפחותיהם וכן את הבתים הישנים של המשפחות היהודיות.

בנוסף לכך, לקבוצת הפייסבוק מסורת נחמדה, במסגרתה בכל שבת נכתב פוסט העוסק בתרבות העיראקית, במסגרת 'שבתרבות'. בשבת האחרונה כתב את הפוסט לכבוד השבת, אחד מחברי הקבוצה שכלל אינו יהודי אלא מוסלמי עיראקי, אשר בירך את חברי הקבוצה על פועלם.

אל החגיגות הוזמנה ראש עיריית אור יהודה, עו"ד ליאת שוחט, כאורחת הכבוד. בפתיחת הערב היא סיפרה על החשיבות שהיא רואה בשימור והנחלת המסורת: "באנשי 'משמרים את השפה העיראקית' אני כבר מזמן לא רואה רק חברי קבוצת פייסבוק. אלא, קבוצת אנשים מדהימה אשר מקיימת גשר של ממש בין הדור הישן לדור החדש." עוד הוסיפה שוחט: "אני חושבת כי עלינו ללמוד הרבה מכם, חברים יקרים, על גישור בין עמים, תרבויות, דורות ודתות. ברצונכם לשמר את המסורת העיראקית ממנה הגיעו משפחותיכם הבאתם לקיומו של שיח אודות נושאים מהותיים וגדולים בהתנהלותם של עמים ומדינות".

negishut icon עבור לתוכן העמוד