דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על בר ימין
בר ימין
דלג על Calendar
Calendar

לוח אירועים

לכל האירועים
דלג על Banners
Banners
רישום לצהרונים
רישום לכיתה א'
רישום לגני הילדים
דלג על Banners
Banners
דו"ח לתושב
הסדרי החנייה החדשים בעיר
הקתדרה העממית
הרפורמה במחלקת הגבייה
מחיר למשתכן
היכל התרבות
הנחיות למניעת יתושים ונחשים
התנדבות
חוגים ופעילויות לכל המשפחה

יום השואה באור יהודה: זוכרים את ששת המיליון

8/05/2016 08:00
יום השואה באור יהודה: זוכרים את ששת המיליון

יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוין השבוע באור יהודה בטקס מרכזי שנערך בהיכל התרבות, וכן בטקסים בית ספריים שנערכו ביום חמישי.

הטקס המסורתי בערב יום השואה נערך במעמד ראש העיר, עו"ד ליאת שוחט, רב העיר ציון כהן, וסגניה, עוזי אהרון ואפי גוטמן, כאשר עוד לפני כניסתם של התושבים קידמה את פניהם תערוכת צילומים של תלמידי כיתות י"א בתיכון "יובלים" ששבו לאחרונה מהמסע הקשה לפולין.

במהלך האירוע, הופיעו ההרכב הקולי בהדרכת עתליה לביא ולהקת המחול אלגרו בהנהלת אורטל חתוכה הפועלת במסגרת המשכן למוסיקה ולמחול. בשיאו של הערב הועלה המחזה של דפנה אנגל "ההבטחה" של תיאטרון הקיבוץ המבוסס על סיפור אמיתי שהחל בשואה והסתיים בהתרסקות מעבורת החלל בה שהה אילן רמון ז"ל.

גיבור המחזה הוא הילד יהויכין (יויה) יוסף, ששרד את מחנה ברגן-בלזן, והפך ברבות השנים למדען חלל. בעת שהותו של יויה במחנה הריכוז, מלאו לו 13 שנה. הרב הראשי של אמסטרדם, הרב דסברג, התעקש שהילד יחגוג את בר המצווה למרות התנאים הקשים, ולימד אותו בסתר מספר תורה קטן. סמוך לפרידתם אחרונה, השביע הרב את הילד לספר על ספר התורה שממנו למד ושאותו קיבל כמתנה.

סגן ראש העיר ויו"ר הנהלת המתנ"ס, אפי גוטמן, סיפר מעל הבמה את סיפור משפחתו, שחלק לא קטן ממנה הושמד בשואה. גוטמן: "אבי יהודה גוטמן, הנער בן ה-11 שחייו נקטעו ואיבד את ילדותו, תמימותו ומשפחתו, הקים משפחה בישראל, גידל בנים וזכה לנכדים. זו נקמתו הנצחית. אני אפרים גוטמן, בנו של יהודה גוטמן ניצול שואה שנולד בשנת 1927 בהונגריה ונפטר לפני שש שנים, מכל הימים דווקא ביום השואה נשבעתי, בשם האב, להקדיש את חיי למדינת ישראל בכל דרך שאוכל. לגדל בנים ובני בנים, אוהבי אלוהים עם ומולדת. זוהי נקמתי שלי. אבי לנגד עיני בכל אשר אלך, איש עם נתינה עצומה, בעל לב זהב, ואוהב אדם".

ביום חמישי התקיימו בבתי הספר בעיר טקסי הזיכרון שבמהלכם עמדו התלמידים במשך שתי דקות לזכר הנספים בשואה. בתיכון יובלים נערך הטקס המרכזי בהשתתפות ראש העיר, עו"ד ליאת שוחט, שנאמה בפני התלמידים, ואמרה: "כל ניצול מהשואה הוא עדות לתרבות עשירה ותוססת. אל סיפורו האישי מצטרפים רסיסי זיכרון של הוריו, משפחתו, חבריו ושכניו, פסיפס שלם וצבעוני של חיים שהיו ואינם עוד, חיים שיש לנו חובה וזכות גדולה לשמר ולזכור. ככל שחולף הזמן, מוטלת עלינו ועליכם, דור ההמשך, משימת איסוף שברי הזיכרונות כדי שמכל אלפי הזיכרונות הללו ניתן יהיה להמשיך ולהרכיב תמונה שלמה אותה ניתן לזכור ולהזכיר".

הטקס הופק על ידי תלמידי י"א בתיכון, שהעבירו קטעי קריאה לקהל הנוכחים. בנוסף, הודלקו שש משואות זיכרון לזכר ששת מיליון הנספים על ידי שישה תלמידים שמשפחתם הושמדה בשואה.

 

 

negishut icon עבור לתוכן העמוד