צרור עצות להורים לקראת כיתה א'

צרור עצות להורים לקראת כיתה א' (הגדל)

צרור עצות 1

1. ציינו את הצדדים החיוביים - הדגישו את ה"חגיגיות" של האירוע. אל תצרו ציפיות מוגזמות אבל חשוב להעביר לילד הרגשה אופטימית לגבי תחילת הלימודים.

2. דברו עם הילד על החששות - תנו לגיטימציה לילדכם להיותו מעט מודאג מהמפגש הראשוני עם בית הספר. הזכירו לו כי המורים מודעים לכך וישתדלו להקל עליו. בתקופה זו, אתם ההורים צריכים להיות רגישים יותר ולמצוא ביחד עם הילד שיטות ודרכים שיהפכו את המעבר להיות קל יותר. נסו לתאר באופן מציאותי את שיגרת היום וכדומה.

3. סמכו על בית הספר - הגורם החשוב ביותר בהסתגלות ילד לביה"ס היא עמדה פנימית חיובית של הוריו כלפי בית הספר. ראו את צוות בי"ס כשותפים.

4. שתפו את בית הספר בקשיים - כאשר ידועות בעיות העלולות להקשות על הסתגלות הילד לביה"ס או על מילוי חובותיו, עדיף ליידע מוקדם ככל האפשר את צוות ביה"ס.

5. אל תפחידו - אל תאמרו את המשפט: "עם כזאת התנהגות לא תוכל לעלות לכיתה א'". ההכנה לכיתה א' צריכה להיות מאוזנת ומרגיעה.

6. ארגנו את התנאים המתאימים ללמידה - דאגו למקום שקט נוח ורגוע שיתאים להכנת שיעורי בית (מקום עם תאורה טובה, ללא מסיחים של טלוויזיה, טלפון ומחשב) ולמקום בו יוכל לאחסן את הציוד שלו.

7. נצלו את החופש ואת הזמן - עד תחילת הלימודים לתגבור התחומים שהוא מתקשה בהם. חשוב לעשות זאת לא בכפייה אלא בהנאה.

8. בקרו בבית הספר לפני תחילת הלימודים - לעיתים קרובות צוות המורים נמצא בבית הספר מספר ימים לפני תחילת הלימודים ואפשר להכיר אותם עוד לפני תחילת הלימודים. כך ייהנה ילדכם מ-"פנים מוכרות" ביום הראשון.

9. אל תכניסו לילקוט של הילד גם את הפחדים שלכם בתור הורים - חשוב ביותר שההורים יעשו הפרדה בין זיכרונותיהם האישיים מתקופת בית הספר ו/או זיכרונותיהם כהורים לילדים בוגרים, לבין החוויות העתידיות עם ילדם העולה לכיתה א`.

10. אל תשוו לאחים הגדולים - חשוב לראות בילד העולה לכיתה א` כיחידי ולא כמתחרה באחיו הגדולים. אין לצפות ממנו מחד שיעמוד בהצלחת הישגיהם של אחיו הגדולים או מאידך שיהווה פיצוי על האכזבות של אחיו הגדולים.צרור עצות 2

1. גלו אכפתיות ומעורבות - הראו לילד התעניינות בשיעורי הבית שלו, בתכני הלמידה ובמה שקורה לו בבית הספר- כך תראו לילד שהוא באמת אינו לבד ואתם איתו.

2. עזרו לו לארגן את יומו - דאגו לכך שיהיה זמן גם להכנת שיעורים וגם למשחק. כמו כן, דאגו לכך שילך לישון בשעה סבירה כך שיוכל לקום למחרת ערני ומרוכז.

3. עזרו לילד לרכוש הרגלים נכונים - בעת הכנת שיעורי בית ובלמידה למבחנים.

4. הראו לילד שאתם סומכים עליו - חשוב לזכור שכניסת ילד לביה"ס היא הזדמנות לצמיחה אישית שלו ולכן שדרו לו שהאחריות לשיעורי הבית, סידור הילקוט והעמידה בלוח הזמנים היא שלו. ההורים צריכים להיות שם לתמיכה, הכוונה ועזרה לפי הצורך, לא על מנת לעשות זאת במקומו!

5. שדרו לילד שאין שופטים אותו עפ"י הישגיו הלימודיים - העבירו לו את המסר שאתם מצפים ממנו שיעשה מאמץ להיות תלמיד טוב, אך אוהבים אותו ללא קשר להצלחותיו הלימודיות או קשייו הלימודיים.

6. עזרו לילדיך למצוא את מקומו החברתי - עודדו אותו להזמין חברים וללכת לחברים.

7. המשיכו לשחק איתו ולקרוא לו סיפורים - אל תפסיקו פעילות זו כי הוא כבר "גדול".

8. ההצלחה בלימודים אינה מובטחת מראש - אם מופיעים קשיים חשוב מאוד לא לחפש "אשמים" אלא להיות מוכנים ופנויים להגיש לילד את העזרה הנחוצה כדי להתגבר על הקושי. זכרו! באמצעות התערבות מוקדמת הסיכוי לפתור את הבעיה בצורה קלה ומהירה יותר - טוב יותר.

9. שתפו את בית הספר בצורה ראויה - כאשר מתעורר צורך לפנות למורה, חשוב שהפניה תהיה ישירה, פתוחה ומכבדת.

10. סמכו על עצמכם! - גם אם יתעוררו קשיים בהמשך הדרך, אין לראות בכך עדות לכישלון שלכם בתור הורים ואל תתנו לזה לפגוע בהערכה העצמית ההורית החיובית שלכם.

negishut icon עבור לתוכן העמוד