כיצד מומלץ להתנהל עם ילדינו במצבים של לחץ וחרדה? צרור עצות להורים להתמודדות עם המצב הנוכחי

הורים יקרים,

אנו מתמודדים בימים אלה עם מציאות לא מוכרת הכרוכה בחוסר ודאות. לכן תחושת הביטחון והיכולת לצפות את העתיד מתערערות. אירוע זה יכול לעורר מגוון רגשות: פחד, חוסר אונים, דאגה מפני העתיד, ועוד. ילדים ומתבגרים מושפעים מהמסרים שהם שומעים מסביבתם ובעיקר מהוריהם, חשוב לזכור שיש בידנו כלים ומשאבים כדי להקל על התמודדותם של הילדים: 

בניית שגרה מסודרת וצפויה – קשה לקיים שגרה במצב חדש ומשתנה, אבל חשוב לנסות ליצור אותה. שגרה נותנת בטחון ומסייעת לילדים לשמור על תחושת השליטה על חייהם. ניתן לבנות לוח שגרה בשיתוף עם הילדים (לו"ז יומי), שיכלול גם פעילות ספורטיבית.

לשוחח עם הילדים בצורה גלויה ופתוחה על המצב - חשוב לספר לילדים את העובדות ההכרחיות באופן רגוע ומרגיע במילים פשוטות וברורות, בלי פרטים מיותרים. חשוב להדגיש כי הארוע בשליטה וכולם עושים את המיטב על מנת לשמור על בריאותנו.

מתן תפקידים משמעותיים – כדאי לכוון את הילדים לפעילות אקטיבית, תנו להם לעזור לכם. משימות בבית יסייעו להם בהחזרת תחושת הבטחון, תחושת השליטה במצב ותחושת המסוגלות. אפשר לתת להם תפקידים הקשורים בסידור הבית, הכנת אוכל וכו'.

יצירת הסחות דעת ושחרור מתחים - אפשר להיעזר בשירה, ריקוד ומשחקים על מנת לשחרר מתחים. כשההורים משתתפים עם הילדים בפעילות, היא משמחת ומשחררת יותר. פעילות גופנית עוזרת אף היא לשחרור מתחים. 

מתן אפשרות לביטוי רגשי - חשוב לאפשר ביטוי רגשות ופחדים, ובמקביל לחזק מסרים של תקווה, חוסן והתמודדות. 

להגביל את הצפייה בחדשות -  טלוויזיה פתוחה כל היום מוסיפה לחץ ומתח ועלולה להגביר את המצוקה של הילדים וגם שלכם המבוגרים. צמצמו ככל האפשר צפייה בחדשות.

לבקש עזרה - זיכרו, אתם לא לבד, צוות השרות הפסיכולוגי החינוכי העירוני (שפ"ח) זמין עבורכם טלפונית בשעות הפעילות הקבועות, ימים א-ה (8:00 עד 15:00) בטלפון 073-3388561/8. בשעות אחה"צ והערב בין השעות 15:00 עד 22:00 פועלים פסיכולוגים כוננים וניתן להיוועץ בהם דרך המוקד העירוני (106).

צוות השרות הפסיכולוגי החינוכי
אגף החינוך אור יהודה