כל המספרים ונתוני העיר - במקום אחד

 

אור יהודה-רמת פנקס היא עיר בישראל השוכנת במרכז גוש דן וכחלק מבקעת אונו. העיר מרוחקת כשבעה קילומטרים מנמל התעופה בן גוריון, כאשר בגבולותיה נמצאים יהוד-מונוסון (במזרח), כביש 461 ותל השומר (בצפון), כביש 412 (בדרום) וכביש גהה (במערב). שטחה של העיר כ-6,500 דונם.
אור יהודה, שנוסדה בשנת 1949, נקראת על שמו של רבי יהודה בן שלמה חי אלקלעי, ממבשרי הציונות ומי שדיבר על תחיית הלשון העברית. בעיר מתגוררים כיום כ-37 אלף תושבים. אור יהודה מדורגת 6 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי.


חזון העיר

 

אור יהודה-רמת פנקס היא עיר מחוברת ומחברת, עיר מרכזית המאגדת את בקעת אונו בכל קצוותיה ומעניקה שירותים אזוריים לכל הרשויות הסובבות אותה, עיר העסוקה באופן מתמיד בקידום, שיפור וצמיחה של כל תחומי החיים על מנת להעניק לתושביה ולתושבי בקעת אונו כולה איכות חיים מקסימלית.
ההשקעה הרבה, בתושביה הוותיקים והחדשים של העיר, מסמלת את המטרה העיקרית להפוך את אור יהודה לפנינת החן של בקעת אונו, עיר השואפת למצוינות בכל התחומים, ומעניקה לתושביה יתרונות ואיכות חיים.
 

תכניות ופרויקטים

 

אור יהודה היא עיר משגשגת ששמה לעצמה למטרה להיות מובילה בתחומים רבים כמו חינוך, חזות העיר, תרבות, פיתוח ותשתיות, איכות חיים, ספורט, שירותי דת, ועוד.
במהלך שנת 2016 יצאה לדרך הרפורמה בתחום החינוך בתיכון יובלים. לראשונה מזה שנים ארוכות, נבחר מנהל העומד בראש המסגרת השש שנתית, ויחד עם ביטול החלוקה לבתים שהייתה נהוגה בשנים האחרונות, בצירוף טיפוח ערך המצוינות והגדלת מערך התכניות הפדגוגיות המופנות לתלמידי התיכון, אור יהודה יכולה להתגאות בהישגי התלמידים וברמה הגבוהה שלהם. גם בשאר בתי הספר וגני הילדים מושם דגש על נושאים כמו מצוינות, הישגיות, עזרה לזולת והתנדבות, דבר אשר מייחד את אור יהודה.
בתחום חזות העיר, העירייה דואגת לטפח את המרחבים הציבוריים שברשותה, את כיכרות העיר והרחובות כדי לאפשר לתושבי העיר והמבקרים בה הנאה מרובה.
בתחום התרבות, באור יהודה מתקיימים מגוון אירועים לכל המגזרים והקהלים, כאשר תושביה נהנים מהיכל תרבות מפואר הממוקם במרכזה של העיר ומכיל כ-450 מקומות. לצדו, מתקיימים אירועים גם במשכן לאומנויות הבמה העונה לשם "המרכז למוסיקה ולמחול" שבו לומדים תלמידי העיר והסביבה את מקצועות הריקוד והמוסיקה ומגיעים להישגים ברמה בינלאומית.
במהלך שנת 2017, חתמה אור יהודה על הסכם גג שמאפשר הקמה של 5,020 יחידות דיור בצפון העיר ובמערבה, הסכם שעתיד לשנות את פניה של העיר לדורות. במסגרת ההסכם, שנחתם במעמד ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, שר האוצר, מר משה כחלון, ושר הבינוי והשיכון, מר יואב גלנט, התחייבה המדינה להעביר סכום של כ-1.5 מיליארד שקל שיושקעו במגוון פרויקטים לטובת העיר הוותיקה והחדשה וישדרגו את מערך החיים בעיר.


סמל העיר

 

סמל העיר נחנך בשנת 2017 ומשקף את הדרך החדשה שאליה הולכת אור יהודה. הסמל מורכב מצורות גיאומטריות הפורצות ממרכז אחד לכל הכיוונים. צירוף הצורות מרכיב את המילה "אור" שהינו חלק משמה של העיר. כמו כן, הצורה הגיאומטרית הימנית (בכתום) יוצרת את האות האנגלית C, שהינה תחילתה של המילה Center (מרכז).
הסלוגן הנבחר של העיר הוא "המרכז של המרכז", שמבליט את המיקום האסטרטגי של העיר – במרכז בקעת אונו, מרכז גוש דן, ובמרכזה של מדינת ישראל.
העיגול הימני (בכתום) מסמל את מרכז ההתרחשויות, החמימות האנושית ומיזוג התרבויות של אור יהודה. הקשת השמאלית (בירוק) מסמלת את צירי התנועה המובילים מכל מקום לכל מקום, וכן את סגנון החיים במרכז הירוק של גוש דן. הציר האנכי (בכחול) מסמל את הכיוון שאליו הולכת העיר – אל השמיים ומעבר להם, בסימן "השמיים הם הגבול".
לצד סמלה החדש והמודרני של אור יהודה, נשמר סמלה הישן של העיר שעוצב בשנת 1998 על ידי המעצב הגרפי לביא צרפתי. בסמלה הישן של העיר, השמש מסמלת את האור שבעיר ובשמה. כמו כן, ניתן לזהות גם את הבתים הגבוהים וצמודי הקרקע המאפיינים את אור יהודה, וכן את תעשיית ה-low-tech (גלגל שיניים) וה-high tech (גלגל משונן) בעיר. בתחתית הסמל הישן ומשמאלו מופיעים עצים ושטחים ירוקים.