רקע

אין ביכולתנו לחזות או למנוע את מצב החירום הבא. משברים ואסונות טבע לא נותנים לנו שום אזהרה או התרעה מוקדמת – הם פשוט מתרחשים ומאיימים על חיינו. חוסן קהילתי נמדד ביכולתה של הקהילה לתפקד במצבי חירום ומשבר ולספק מענה הולם לסך מרכיביה. לשם כך על הקהילה להיות ערוכה ומוכנה לכל תרחיש. 

מערך מקצועי ומיומן של מתנדבים ומתנדבות מהווה נדבך מרכזי בחוסנה של קהילה ויכולתה להתמודד עם משברים שונים. בשעת חירום הצורך במערך מתנדבים מקצועי ומיומן הינו הכרחי ומציל חיים. הערכות מוקדמת, הכוללת איתור מתנדבים והכשרתם בשגרה, מאפשרת ניהול מיטבי של העורף ההתנדבותי בחירום, מצמצמת נזקים ומאפשרת חזרה לשגרה בצורה מהירה ויעילה. על ידי הכנה בימי שגרה למצבי חירום ניצור קהילה חסינה ועמידה מפני משברים.

עיריית אור יהודה מפעילה מערך מתנדבים בחירום כל השנה ובמגוון תחומים. בתוך כך, היא דואגת להכשיר אנשים מקצועיים ומיומנים למשימות סיוע בחירום. גיוס המתנדבים והכשרתם כמו גם איתור מקומות ההתנדבות ושיבוץ המתנדבים למשימותיהם, נעשים באמצעות המחלקה למשאבי קהילה תחת האגף לשירותים חברתיים וקהילתיים.

מי יכול/ה להיות מתנדב/ת בחירום?

המשותף למתנדבים ומתנדבות במערך ההתנדבות בחירום הוא הנכונות להקדיש מזמנם ולסייע לקהילה בזמני חירום ומשבר. בלב מערך ההתנדבות נמצא "צוות חירום יישובי" (צח"י) אשר יבנה ויוביל את מערך המתנדבים בתיאום עם אגפי עירייה השונים. צוות צח"י יפעיל מערך של מתנדבים כלל עירוני המתחלק לשתי קבוצות עיקריות:

  • אנשי מקצוע מיומנים שזה הוא גם עיסוקם בשגרה: רופאים ואחיות, מהנדסים וטכנאים, מורים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, חשמלאים, אינסטלטורים, נהגים וכו'.  
  • מתנדבים  בעלי מוטיבציה לעזור שיכולים להיות בעלי כישורים רלוונטיים, כמו תעודת מגיש עזרה ראשונה, ניסיון בתפקוד במצבי חירום, יכולות ניהול ועבודת צוות.

כלל המתנדבים והמתנדבות במערך ההתנדבות בחירום יעברו הכשרה ותרגול בשגרה.

פרטי יצירת קשר:
טלפון 073-3388545
מייל: simchak@or-ye.org.il