עיר חכמה

עיר חכמה מקפידה על רמת שירות גבוהה לתושבים, משתמשת במידע הקיים בעיר כדי לנצל באופן מיטבי את המשאבים ולקבל החלטות טובות לתושביה ולעתידה. עיר חכמה חוזה ויוזמת פתרונות לבעיות ומתמודדת טוב יותר עם מצבי חירום שונים. בין יכולותיה, העיר החכמה עושה שימוש בטכנולוגיה לטובת שיפור השירות לתושב; אינטרנט חופשי ברחבי העיר, נגישות לשירותים דרך האינטרנט, מרכז תקשורת זמין לפניות ותלונות התושבים, שיפור אמצעי התקשורת הפנימית בתוך גורמי העירייה וכדומה.
מההיבט הסביבתי שואפת עיר חכמה לניצול מיטבי של המשאבים העומדים לרשותה, לשמירה על איכות הסביבה ובריאות התושבים ושמה תוך כדי כך דגש על שירותים איכותיים לתושביה. לרוב זה מתבצע תוך שמירת איזון בין העלויות הכלכליות, החברתיות והסביבתיות. 

אור יהודה עיר חכמה

עיריית אור יהודה שמה לה למטרה להפוך לעיר חכמה שתדע לתת לתושביה את השירות הטוב ביותר, בזמינות גבוהה ויעילות מיטבית. בשנת 2017, לאחר מיפוי ומחקר יסודי, החלה העירייה בתהליך שעיקרו טכנולוגי, כדי ליצור תשתית מתקדמת לעיר החכמה, שעליה ייבנו בהמשך יסודות נוספים בדמות שירותים לתושבים באיכות הגבוהה ביותר;

תקשורת אינטרנטית בין אתרים עירוניים

בשונה מהחשיבה המקובלת המצביעה על סלילת סיבים אופטיים בתור הפתרון הטוב ביותר לתקשורת, נבחרה באור יהודה טכנולוגיה אחרת, חדשה ופורצת דרך בתחום - טכנולוגיית גלים מילימטריים. מדובר בשיטת שידור אלחוטי שמשדרג באופן דרמטי את קצב השידור המקובל מציוד WI FI הנפוץ כיום. כל עורק אלחוטי כזה דומה, מבחינת קצב תעבורת הנתונים ואמינות העברת המידע, להנחת סיב אופטי בין שתי נקודות. סקר מיקומים שנערך באמצעות רחפן חדיש, הציג מפת פריסה מדויקת המקשרת בעורקים אלחוטיים את כל האתרים העירוניים עם מטה העירייה ועם חדר המצב לשעת חרום.
הקמת מערך תקשורת עירוני המבוסס על טכנולוגיית גלים מילימטריים מוזיל משמעותית את הוצאות העירייה על ספקי תקשורת אלחוטית ותקשורת נייחת (טלפוניה), ומאפשר לעירייה להיות בעלת השליטה הבלעדית, ללא תלות בספקים חיצוניים, על מערכת תקשורת אחודה שתאפשר העברת נתונים באופן מיידי וישיר בין כל היחידות העירוניות. 

בתום הפריסה של הציוד, תתאפשר גלישה אינטרנטית חופשית במבני ציבור, גנים ופארקים ציבוריים ברחבי העיר.

רישות במצלמות אבטחה

בעיר ייפרסו מצלמות אבטחה בהיקף נרחב ביותר, שיעבירו מידע בזמן אמת ובאיכות גבוהה למוקד העירוני. בכך, יתאפשר לספק לתושבים ביטחון ולהגיב במהרה לכל תרחיש בכל אזורי העיר. הרשת האינטרנטית החדישה תאפשר פריסת פשוטה, מהירה ובעלות נמוכה של מצלמות האבטחה בעיר. 

תאורת רחוב חכמה

מעבר להתייעלות האנרגטית והחיסכון הכלכלי המשמעותי, התאורה החכמה מאפשרת שליטה על כל נורה בעיר באופן ישיר על ידי מערכת בקרה, ולהחליט אילו נורות להדליק, לכבות ואף לעמעם בהתאם לצורך. השליטה הרחבה מאפשרת למנוע התקהלויות לא רצויות בשעות מאוחרות, כמו גינות ציבוריות, באמצעות עמעום או כיבוי האורות בשעה הרצויה, ולהפך- ניתן גם להאיר במהירות במידה ויש תקרית או הפרעה שמצריכה את הארת המקום.

מרכזייה טלפונית בענן

מערכת הטלפוניה החדשה תרכז את כל פעילות המידע עבור כל גופי העירייה; מהגנים והמעונות, דרך בתי הספר ועד מחלקות ומטה העירייה. הרשת המאוחדת החדשה תאפשר לצמצם ולשלוט בעלויות התקשורת לצד רמת שירות גבוהה מאד, בעיקר ליחידות וגופים שמרוחקים ממטה העירייה. אחד השירותים שישודרגו כבר בשלבים הראשונים של הפרויקט הוא מערכת הטלפונים הפנימית של העירייה. כל גופי העירייה יעברו לטלפונים מתקדמים עם מגוון רב של יכולות ואפשרויות, כשהדבר החשוב ביותר הוא שכולם יהיו באותו "ספר טלפונים". זהו צעד קטן נוסף לשיפור השרות הפנימי ויעילות עבודת העירייה, אשר בסופו של דבר תעלה את רמת השרות לתושב.